Narodilo se nám miminko

Příchod nového člena rodiny je bezpochyby jedním z nejintenzivnějších a nejemotivnějších zážitků – nebývá ale tak růžový, jak nám obvykle tvrdí okolí nebo články v lesklých časopisech. Přerod v rodiče je změna, která nás postupně přiměje k přestavbě dosavadních hodnot. Donutí nás vrátit se do minulosti a vědomě či nevědomě hledat modely rodičovství ve vlastním dětství. Tato změna nás provází po zbytek života a pomáhá nám hlouběji pochopit význam pojmů jako je vděčnost, hluboká láska či skutečný strach. Tolik a mnohem víc dokáže jeden malinký, spící uzlíček, který stojí na začátku.

Pokud se ale bavíme čistě o porodu a týdnech po něm, málokdo nám otevřeně řekne, že právě toto období může být v životě ženy jedním z nejvíce stresujících. A neopomínejme muže, který stojí po jejím boku a vše prožívá s ní, byť to mnohdy nevyplouvá tolik najevo. Takže přesto, že je příchod nového člena rodiny drtivou většinou lidí vnímán jako pozitivní životní milník, je třeba uvědomovat si náročnost situace – o to více, pokud se jedná o „poprvé“.

Po porodu

Po porodu a v šestinedělí ženy procházejí extrémními změnami: poporodními bolestmi, přestavbou těla, velkou fyzickou a psychickou únavou, změnou režimu i hormonálních hladin, spánkovou deprivací a nakonec změnou životní role. Nejedna žena se navíc potýká s pocitem jistého druhu selhání. Z toho, že všechna ta pozitivní očekávání – jako například příval mateřské lásky – se neplní ihned, v předpokládané míře nebo se nekonají vůbec. Vše se tak nějak pokorně čte, ale skutečnou hloubku a náročnost dané situace si čerstvá máma uvědomí teprve poté, co získá vlastní zkušenost.

Průměrný věk prvorodiček v České republice je 28,8 roku (zdroj: zdravotnickydenik.cz; vydáno 18.6 2022). To je stále věk korelující s obdobím, kdy že žena žila poměrně dlouhou část svého dospělého života bez potomka – životem svobodným, bez deficitu spánku (pokud nepočítáme posedávání u vína s kamarádkami či pracovní večírky), s vlastním příjmem, uklizeným bytem a společenskou a duševní potravou čerpanou z kolektivu přátel a kolegů.

Po porodu se její život obrátí o 180 stupňů. Zúží se na zabezpečení základních potřeb miminka a často až potom těch vlastních. Není tedy divu, že náročnost této situace se odráží v jejím zdraví. Užší optikou se podíváme na psychické obtíže, se kterými se setkávám v rámci psychiatrické praxe, a nakonec si řekneme, jak by o sebe žena po porodu měla pečovat a čím se řídit, aby předešla vyčerpání a zdravotním problémům.

Kdy to začíná být vážné

Až 88 % žen trpí v období po porodu nějakou změnou psychiky. Jako nejčastější je popisováno tak zvané poporodní blues, kterým trpí až 80 % žen a zejména prvorodičky. Projevuje se emoční labilitou, podrážděností, vyčerpáním, kolísáním nálad. Novopečené maminky pláčou v situacích, ve kterých by se dříve nerozplakaly, rozčilují je věci, které předtím nepovažovaly za podstatné, a podobně. Dobrou zprávou však je, že tento stav obvykle odezní do čtrnácti dnů.

Pokud se tak nestane, mluvíme o poporodní depresi, kterou trpí zhruba 10–15 % žen. Projevuje se velkou únavou, strachem o dítě, emoční labilitou, podrážděností, plačtivostí, pocity beznaděje, úzkostí a někdy i myšlenkami na smrt. S poporodní depresí máme v psychiatrii bohaté zkušenosti a víme, jak ji léčit. Není vhodné čekat, až odezní sama, protože se mnohdy naopak prohlubuje a neléčená může ohrozit jak samotnou matku, tak i dítě a jeho další vývoj. Antidepresiva, která se podávají k její léčbě, je možno užívat současně s kojením (do mateřského mléka nepřestupují nebo jen v minimálním množství), takže se není třeba obávat vynucené zástavy laktace.

Velmi časté jsou v prvních týdnech po porodu úzkostné poruchy, jejichž vzniku nahrává nedostatek spánku. Napilo se děťátko dost? Dala jsem do pračky prášek? Budu vůbec někdy spát? Co když se zítra manžel cestou do práce vybourá? Pokud podobné myšlenky maminku zahlcují a zabírají jí většinu dne, nebo jí navíc nedovolí spát ani tehdy, když spí miminko, je na čase začít něco dělat a nebát se vyhledat odborníka. V případě úzkostných poruch je účinná psychoterapeutická intervence, pokud nestačí, pomůžou léky. I tady platí, že spoustu z nich lze užívat a současně kojit.

  • Národní ústav duševního zdraví před rokem spustil aplikaci KOGITO určenou ženám těhotným a po porodu, které trpí depresivní a úzkostnou poruchou. Tyto ženy často nemají takovou finanční svobodu ani čas navštívit odborníka osobně. Aplikaci lze stáhnout zdarma a dle principů kognitivně behaviorální terapie se věnovat duševní hygieně doma.
  • Pomoc dále nabízí například spolek Úsměv mámy, který se věnuje osvětě duševních onemocnění v mateřství a organizuje svépomocné a podpůrné skupiny v různých městech po České republice.

Posledním problémem, se kterým se setká zhruba 0,15 % rodiček, je poporodní psychóza. O co méně žen se s ní potýká, o to jsou její projevy závažnější. Projevuje se poruchami vnímání, myšlení, úzkostí, poruchami spánku a nálady. Dotyčná bývá často mimo kontakt s realitou, čímž samozřejmě ohrožuje nejen sebe, ale i děťátko. Zde není nač čekat a je přímo nutné psychiatrickou péči vyhledat.

Jako psychiatr a zároveň matka jsem si po porodu a v následujících měsících (a snad i letech) uvědomila, co nám ve škole, v praxi a ani doma či u oběda s kamarádkami nikdo neřekl:A to fakt, že v životě ženy snad není jiné situace než poporodní období, ve kterém vyplývá to, jak moc je schopna zavnímat své skutečné potřeby a sama sebe opečovat.

Ano, děťátko patří na přední příčky, ale stále platí to staré a známé pokud nebudeš v pohodě ty, maminko, nebude v pohodě ani tvé miminko. Že je důležitý spánek, strava, odpočinek, toho všeho jsem si byla vědoma. Avšak racio bylo kolikrát silnější, a tak jsem neposlouchala, co si mé tělo žádá, a šla často za vlastní hranice. Úklid, vaření, vyprat a vyžehlit, musím ještě tohle a ještě tamhleto… Stejného chování si všímám u žen okolo.

Snažíme se vyhovět partnerům, rodičům, osobním nárokům, chodu domácnosti, a tak vlastní potřeby odsouváme, kam až nám to vlastní tělo a psychika dovolí. Proto mne s odstupem času a zároveň v rámci přípravy na příchod dalšího potomka napadlo sestavit takový základní žebříček hodnot, který, troufám si říci, by si měla držet na mysli každá maminka s nově narozeným dítkem.

Takže, milá maminko, po porodu, v šestinedělí a vůbec první měsíce po narození vašeho děťátka mysli na pět těchto základních věcí:

1. SPÁNEK

Spánek je alfou a omegou naší fyzické i psychické kondice. Udělej si z něj prioritu! Pokud máš možnost a miminko spí (a druhé, třetí dítě je ve školce či škole), zahoď vysavač nebo hadr a zalehni do postele. Spánkový deficit je mnohem horší než drobky na podlaze nebo nevyžehlené prádlo. Opravdu.

Pro zajímavost, v roce 1965 student Randy Gardner podnikl experiment, aby si ověřil, jak dlouho vydrží lidské tělo bez spánku. Vydržel to 11 dní, poté se dostavila naprostá vyčerpanost a lékaři mu tento experiment ukončili, protože trpěl halucinacemi a poruchami myšlení. K prvním známkám spánkové deprivace dochází již po 24 hodinách.

2. Jídlo a tekutiny

Skutečně dbej na to, zda dostatečně jíš – ani moc, ani málo, a pestrou stravu. Nezapomínej ani na pitný režim. Je pravděpodobné, že se v různých zdrojích dočteš, jak bys kvůli kojení a následným kolikám miminka měla vyřadit z jídelníčku určité potraviny, jako například čokoládu, tučná jídla, sýry, čerstvé pečivo, jahody a podobně. Nejsem laktační poradkyně ani pediatr, takže k těmto univerzálním radám mohu za sebe říci jen jedno: každé spojení matky s novorozeným dítětem, přesněji jeho trávicím systémem je tak specifické, že tyto rady nelze univerzálně aplikovat na všechny. Drž se toho, co tobě i drobečkovi vyhovuje.

3. Nenech se rozhodit cizími názory

Dovol si starat se o miminko tak, jak to vyhovuje tobě a tvému partnerovi, nikomu jinému. Není horší rady než té nevyžádané. A bohužel, spousta lidí kolem má pocit, že ti jejich rady zákonitě pomohou. Ba co víc, někdy se tě až urputně snaží napasovat do jejich vzorce rodičovství. Mysli na to, že miminko je tvé a tvého partnera. Vy jste rodiče.

Nikdo jiný s miminkem není tak intenzivně jako vy. Ty sama nejlíp víš, zda ti šlo či nešlo kojit a proč. Ty víš, kdy naposledy tvoje miminko spalo, kolik toho vypilo, kolik jsi mu měnila plen.  Ty a tvůj partner máte představu o tom, jak chcete dítě vychovávat. Požádejte tedy ostatní, aby to respektovali a nezahlcovali vás něčím, o co nemáte aktuálně zájem. Je možné, že se jejich rady budou hodit později. Ale teď? Teď ne, prosím.

4. Nebuď na to sama

Přemýšlej o vlastních zdrojích pomoci a neboj se o pomoc požádat. Nesnaž se být na všechno sama. Dnešní společnost to mnohdy očekává: být perfektní rodič, partner, dítě, zaměstnanec, vše zvládat a ideálně sám a s úsměvem. Tohle je představa o dokonalosti. Jenže být „dokonalý“ neznamená zvládat vše sám. Dokonalý rodič neznamená nebýt unavený, nebýt vzteklý, být neomylný, nemít emoce.

Definice dokonalého rodiče neexistuje. Jako dobrý rodič bys však měla vědět, kde máš své hranice a limity. Umět si přiznat, že je situace opravdu náročná, a říci si o pomoc. Požádat o pomoc není známkou selhání, ale naopak silné vůle k tomu, aby byly věci v pořádku, abys ty byla v pořádku a mohla zase fungovat.

5. Blízký člověk

Buď v kontaktu s někým, před kým se nemusíš přetvařovat. Ať je to partner, tvoje matka, sourozenec či kamarádka. Udržuj otevřený kontakt s člověkem, před kterým můžeš otevřeně říct, že jsi měla náročnou noc, že jsi pekelně unavená nebo že tě štve, že tvé děťátko zrovna nechce jíst. S někým, před kým si můžeš otevřeně zanadávat, poplakat, s kým můžeš vést debatu bez cenzury nebo jednoduše mlčet. Ventil pocitů a emocí slouží k úlevě a jejich zdravému zpracování.

V neposlední řadě mysli na to, že je zdravé mít čas sama pro sebe, bez děťátka, pokud se na to jako matka cítíš a nezapomínat na pravidlo tří S: smích, sport a socializaci – přátele. Bez přátel, sportu a smíchu to není život.

Závěrem mohu říci, že pokud máš obtížné noci, tak věř, že nic netrvá věčně. Ani probděné noci a pláč děťátka. Ono jednou stejně usne a ty se vyspíš a odpočineš si také. Tak tedy hodně štěstí, zdraví a sil do nastávající životní etapy!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.